Які культури оберуть українські фермери у сезоні 2019-2020

Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» провела опитування серед сільськогосподарських підприємств з метою оцінки динаміки зміни в посівних площах під основними озимими (пшениця, ріпак) та основними ярими культурами (кукурудза, соняшник, соя). Вибірка респондентів містить с/г підприємства різних розмірів, з різних областей України, такі, що входять до складу холдингових компаній, і таких – що ні.

У цілому, результати проведеного дослідження вказують на наступні тренди у зміні посівних площ серед сільськогосподарських підприємств: щодо озимих культур, посівні площі під пшеницею та ріпаком, ймовірно, збільшаться; щодо ярих – зростуть посівні площі під соєю, під кукурудзою орієнтовно залишаться на тому ж рівні, а ось під соняшником – скоротяться.

У відносному вираженні, 30,7% респондентів заявили про намір збільшити посівні площі під пшеницею восени цього року (до цієї категорії належать також ті, хто минулого сезону не сіяв, проте планує сіяти в цьому), у той час як про намір зменшити заявили 25,4% респондентів. Стосовно озимого ріпаку – 34,4% опитаних підприємств заявили про намір збільшити посівні площі, тоді як зменшити – 26,7%. Щодо ярих культур серед респондентів, що вже вирощують ці культури, 22,1%, 41,3%, та 33,0% заявили про плани зменшити посівні площі під кукурудзою, соняшником та соєю відповідно. Тоді як, під тими ж культурами, про намір збільшити заявили 37,1%, 34,0% та 34,0% опитаних сільськогосподарських підприємств.

Аналітична команда УКАБ здійснила обчислення на базі сумарного земельного банку опитаних підприємств та, проаналізувавши динаміку зміни посівних площ, екстраполювала результати на фактичні показники посівних площ під зазначеними культурами серед сільськогосподарських підприємств України у 2018 році.

Очікується, що посівні площі серед с/г підприємств під озимою пшеницею зростуть на 460 – 575 тис. га. Посівні площі під озимим ріпаком зростуть на 110 – 130 тис. га; під кукурудзою фактично залишатимуться на рівні минулого сезону – коливання від зменшення на 28 тис. га до збільшення на 90 тис. га; тоді як очікуємо значного скорочення в посівних площах під соняшником – від 250 до 350 тис. га, і зростання під соєю в межах 90 – 150 тис. га.

Ймовірно, що значна частина зменшення посівів соняшнику цією весною буде компенсована за рахунок збільшення посівів сої.

У той же час, якщо до осені наміри с/г підприємств значно не зміняться, і посіви основних озимих зростуть на більше ніж 500 тис. га, постане питання за рахунок яких культур буде компенсоване таке відчутне зростання весною 2020. Здебільшого зміни в посівних площах під основними культурами зумовлені економічними чинниками, зокрема коливанням цін на світових ринках і очікування аграріїв щодо змін подальшого розвитку цінових трендів.

 

Загружаем курсы валют от minfin.com.ua