В Україні заблоковано доступ до 90% інноваційних ЗЗР

В Україні заблоковано доступ до 90% інноваційних ЗЗР фото, ілюстрація

90% новітніх, інноваційних ЗЗР, ще проходять випробування в інших країнах. Відтак, як наголошує керівник відділу розвитку та інновацій «Байєр Кроп Сайенс» Іванна Бондарчук, паралельне випробування цих препаратів в Україні заблоковане згідно з чинною нормою, що з 2015 р. забороняє ввезення в Україну не зареєстрованих в інших країнах пестицидів — навіть зразків для досліджень, передає propozitsiya.com.

Як розповіла Іванна Бондарчук, ідеться не про можливість ввезення незареєстрованих препаратів, а про ввезення зразків обсягом від 100 г до сотень кілограмів, яке, до того ж, суворо контролюється з боку Мінекології. «Обсяги таких зразків обраховуються відповідними державними уповноваженими установами, які роблять дослідження — зазвичай це інститути системи НААН. Інститут розраховує обсяг зразка виходячи з культур і кількості досліджень. Усе це викладається в листі до Мінекології, яке й дає дозвіл на ввезення. В дозволі вказується точний обсяг зразка і навіть пункт пропуску через кордон, кудою зразок заїжджає», — пояснила І. Бондарчук.

За словами Іванни Бондарчук, внаслідок подібного рішення парламентарів через поправку, прийняту з голосу під час другого читання, українські аграрії відстають у плані технологій захисту рослин від своїх європейських та північноамериканських колег вже десь на 6 років. Так, якщо протягом 2015 р., за даними агрохімічного комітету Європейської бізнес асоціації, в Україні зареєстровано 76 іноземних ЗЗР (всі з них оригінальні) і 59 українських (усі — генерики), то за 2018 р. — відповідно 57 і 83.

Площі, на яких проходять відповідні випробування, становлять зазвичай по кілька гектарів, тому, за словами І. Бондарчук, не йдеться ні про яке перетворення України на полігон для випробування незареєстрованих препаратів. Тим часом Україна дуже важлива для міжнародних агрохімічних компаній з точки зору випробувань новітніх препаратів, що зазвичай проводяться паралельно в різних країнах. Адже в інших країнах — інші грунти, ніж у нас, відповідно, відрізняється їх здатність поглинати хімічні речовини, інший температурно-вологісний режим, — відповідно, інша швидкість хімічних реакцій у грунті. Що стосується соняшника, то, за словами І. Бондарчук,  Україна взагалі виступає ключовою країною для випробувань, адже в жодній іншій країні Європи ця культура не вирощується в таких обсягах, відповідно, немає таких проблем із вовчком. Тому нерідко випробування препаратів для соняшника в Україні починалися раніше, ніж у будь-якій іншій країні.

Тепер же компанія «Байєр» змушена знизити свої інвестиції в дослідницькі роботи в Україні на 60%. І поки що передумов для зміни ситуації не видно: до порядку денного ВР уже 6 разів вносився законопроект, який приводив порядок випробувань ЗЗР у відповідність із практикою передових країн і у відповідність з Угодою про асоціацію з ЄС, але так жодного разу й не був поставлений на голосування.

 

 

©Пропозиція - Головний журнал з питань агробізнесу
https://propozitsiya.com/ua/v-ukrayini-zablokovano-dostup-do-90-innovaciynih-zzr

Загружаем курсы валют от minfin.com.ua