Структурування бізнесу - вклад в майбутнє компанії без рейдерських атак

 

Структурування бізнесу - вклад в майбутнє компанії без рейдерських атак фото, ілюстрація
Поняття такого явища в Україні, як рейдерство, напевно, відоме абсолютно кожній людині, яка має відношення до бізнес-спільноти. Однак, власнику бізнесу, як і звичайній людині, властиво мати внутрішні переконання «мене це точно не торкнеться». Я точно впевнений, що абсолютно кожен підприємець про себе вже давно перерахував причини, за якими його бізнес «скоріше за все» буде не цікавий рейдерам. Як показує новинна стрічка, навіть непорушні титани бізнесу з колосальними річний товарообіг, фінансово стабільним прибутком, штатом співробітників, відібраних за найвищими показниками в цій сфері, не застраховані від протиправного захоплення.

Не застраховані з боку нашого законодавства і малі компанії, в тому числі і звичайні фермери. Я б сказав, що їм навіть складніше відобразити або вижити після рейдерської атаки. У справжніх реаліях, рейдерське захоплення є не латентною, а реальною загрозою абсолютно для будь-якого бізнесмена, який веде легально свій бізнес.

Почати варто з того, що рейдери - вже не ті бандити і люди в масках, якими їх уявляють. Завдяки недогляду законодавства і участі чиновників рейдери набули нового вигляду як спеціалізовані рейдерські ОЗУ, професійні агресивні компанії-рейдери, які вигідно реалізують корупційний адміністративний ресурс, а головними учасниками є співробітники правоохоронних органів.
 
Довести участь правоохоронних органів або чиновників у рейдерській атаці практично неможливо. Оскільки штучно створюється враження, що діють вони самостійно і не мають ніякого відношення до захоплення вашого майна.
 
Можна продовжувати заперечувати рейдерство як факт або сприймати його як даність реального часу, але абсолютно точно, що благополучне майбутнє вашого бізнесу залежить тільки від вас.
 
Ситуація, що склалася в нашій країні, диктує нам свої правила, і тут уже головне завдання підприємця вибрати правильну стратегію для свого бізнесу.
 
Власникам потрібно навчитися захищати свій бізнес законними інструментами і методами, для того щоб у подальшому не боротися з причинами і наслідками, які завдадуть втрат для них, можливо навіть незворотних.

 

 

Структурування бізнесу — це стратегія майбутнього без рейдерських атак

Структурування компанії не завжди було винятково методом захисту бізнесу. Спочатку структурування в компаніях здійснювалося внаслідок планування власником нових видів діяльності, придбання нових дорогих активів, необхідності оптимізації внутрішніх та зовнішніх зв'язків, стихійно сформованих в організації, бажання закріпити, а в деяких випадках - перерозподілити частки участі (впливу) власників у бізнесі.
 
Початкове завдання структурування - поділ господарської діяльності компанії на кілька юридичних осіб. Таким чином, власник бізнесу знизить ризики за рахунок розподілу між різними компаніями напрямків його бізнесу.

На перший погляд, власнику компанії може здатися, що таке рішення буде означати значні затрати для підприємства. Часто чую від своїх клієнтів, що з точки зору оподаткування, так і з точки зору подальшої господарської діяльності це буде «невиправдано дорого».

Власник повинен об'єктивно оцінити всі можливі ризики, які може понести його компанія, незалежно від форми власності, капіталу і товарообігу.

Зазначу, що правильно розроблена стратегія структурування бізнесу допоможе знизити податкові витрати завдяки різним системам оподаткування. Внутрішні транзакції групи компаній можуть бути віднесені на витрати, що в певних випадках також позитивно впливає на величину сплачуваних податків.
 
Крім того, на етапі розробки стратегії структурування виявляються зроблені раніше помилки в частині фінансової та юридичної діяльності компанії.

 

Як же проходить розділення бізнесу на практиці?

Розглянемо це на прикладі конкретної стратегії структурування. Хочу зазначити, що це не універсальна формула для всіх компаній. Стратегія структурування, або звичайною мовою «поділ», розробляється під кожну компанію індивідуально, виходячи з її особливостей.
 
Отже, метою цієї стратегії структурування буде поділ напрямків діяльності компанії на чотири юридичні особи (далі - компанія):
 
Перша компанія - буде здійснювати основну господарську діяльність;
 
Друга компанія - купуватиме сировину і матеріали, перепродуючи їх першій;
 
Третя компанія володіє основними засобами компанії: обладнання, транспорт або нерухомість, земельними ресурсами, передаючи їх в користування першим двом компаніям.
 
Перша і друга компанія створюються з метою накопичення зобов'язань перед покупцями готової продукції та постачальниками сировини і матеріалів.
 
І головна - четверта компанія, яка буде володіти найбільш цінними активами. Вона створюється більш закритою та недоступною для зовнішнього вторгнення, положення якого прописуватися в статуті компанії.
 
Всі вони діють як єдиний злагоджений механізм, між юридичними особами укладаються договори оренди, угоди на підставі яких вони діють.
 
В результаті грамотної реорганізації вийде агрохолдинг з надійною структурою, захищеною не тільки від рейдерських атак, а й від податкових обтяжень. Питаннями реорганізації повинні займатися юристи, що працюють у сфері аграрного права, ретельно вивчили поточну ситуацію та актуальні ризики на вашому підприємстві.

 

Побудувавши оптимальну структуру агрохолдингу, важливо передбачити і інші варіанти захисту бізнесу від спроб встановлення неправомірного контролю:
  1. Побудова чіткої вертикалі управління, документальне закріплення переліку обов'язків кожної посадової особи, наявність посадових інструкцій для всіх співробітників, офіційне оформлення працівників. Це виключить можливість рейдерського захоплення через справжніх або колишніх співробітників компанії.
  2. Якісна система внутрішньої безпеки. Своєчасно виявити витік інформації, припинити передачу комерційної таємниці - все це потрібно доручити фахівцям з корпоративної безпеки. Велике значення відіграє HR: спочатку на відповідальні посади в агрохолдинг потрібно наймати перевірених людей.
  3. Договір з надійною службою охорони. Спроби силового захоплення агробізнесу або результатів його діяльності так само поширені. Незайвим буде мати співробітників, готових застосувати фізичну силу в таких ситуаціях..
  4. Регулярний моніторинг активів агрохолдингу. В Україні відкриті онлайн-реєстри, що дозволяють вивчати ситуацію з активами компанії. Це дозволить вчасно виявити факт підміни даних і вжити необхідних заходів (наприклад, повідомити в банк про факт неправомірної зміни керівника та вимагати заморозити рахунки).
Таке структурування не дозволить паралізувати діяльність вашої компанії і дасть час для спротиву, в кінцевому підсумку це дозволить змусити рейдерів відступити.

 

Сергій Пагер, керуючий адвокат Адвокатського бюро «Сергія Пагера»

Ключові слова: рейдерство

 

 

©Пропозиція - Головний журнал з питань агробізнесу
https://propozitsiya.com/ua/strukturuvannya-biznesu-vklad-v-maybutnye-kompaniyi-bez-reyderskyh-atak

Загружаем курсы валют от minfin.com.ua