Мутні води нелегальної хімії: в Україні зростає «чорний» ринок пестицидів

Фальсифіковані добрива завозять з-за кордону під виглядом європейських або ж «замішують» в Україні.

Обіг ринку контрафактних чи фальсифікованих пестицидів в Україні сягає двох мільярдів доларів. Про стрімкий розвиток нелегальних хімікатів та наслідки цього для аграріїв повідомляє «Український клуб аграрного бізнесу».

В асоціації вважають – саме засилля несертифікованої продукції ЗЗР та інших хімікатів для обробітку полів стало однією з причин масового отруєння бджіл цього літа.

«Чорний ринок пестицидів росте як на "дріжджах". За інформацією експертів галузі, ринок фальсифікату ЗЗР на території України становить від 20 до 30%, а в роздрібній торгівлі – сягає 80-90%», - наводять цифри в УКАБ.

Також читайте: «За» і «проти» органічних добрив

За словами президента Фітосанітарної асоціації України Влада Седика, загибель бджіл є цілком очікуваною проблемою, пов»язаною з засиллям котрабанди та фальсифікату пестицидів.

«З іншого боку, маємо ще й таку ситуацію: агровиробник приїжджає на своє поле, а там стоять чиїсь вулики, і ніхто не знає чиї вони. Врешті вдається дізнатися, що їх власник із сусідньої області, і він повідомляє, що нікому нічого не винен, і повідомляти куди він відвіз пасіку він не повинен», - вважає Седик.

Минулого літа правоохоронці вилучили партію у 139 тонн пестицидів вартістю майже 18 мільйонів гривень. Контрабандний вантаж реалізовували по всій Україні.

«Фактично, порушники здійснювали торгівлю препаратами, які не проходили обов’язкової державної реєстрації в Україні й, відповідно, не дозволені до ввезення. В процесі митного оформлення до декларації вносилися недостовірні дані, нібито ЗЗР виготовлені на території Європейського Союзу та мають держреєстрацію. А співробітники митних та екологічних органів умисно не бачили невідповідності у препаратах, які ввозилися під виглядом якісних ЗЗР», - розповідає радник Міністра внутрішніх справ Михайло Апостол.

Також читайте: Незамінні супутники пестицидів

Натомість експерти FAO кажуть - поширення контрафактних та фальсифікованих пестицидів відбувається двома шляхами: їх завозять з-за кордону і виготовляють в Україні. Діючі речовини завозять як окремі компоненти, поза складом готових препаратів.

У Фітосанітарній асоціації вважають – щоби припинити таку діяльність «ділків», необхідно, щоб ДФС показало, хто й скільки возив і як потім використали ці речовини. Також потрібно запровадити ліцензування імпорту діючих речовин як окремих компонентів. Тоді при завезенні пестициду компанії необхідно буде надати цілий перелік дозвільних документів, результатів випробувань та перевірок.

За матеріалами ucab.ua

 

Загружаем курсы валют от minfin.com.ua