Існує два способи боротьби з так званими "тіньовими" фермерами, - УКАБ

Фермери ухиляються від сплати податків і нелегального працевлаштовують працівників, позбавляючи себе права на державну підтримку, а країну - валютної виручки.

Існує два способи боротьби з так званими "тіньовими" фермерами - ліберальний і шокова терапія. Про це розповів, під час обговорення проблеми нелегалів у вітчизняному АПК, Тарас Висоцький, генеральний директор "Українського клубу аграрного бізнесу", повідомляє УНН.

"Є метод шокової терапії, який працює при сильній вертикалі правової держави. В один день приймаються рішення, які викорінюють тіньові операції і певний період здійснюється контроль з 100% покаранням тих, хто далі продовжує користуватися цими методами. Є метод більш ліберальний і довгий: проводити активну просвітницьку кампанію, позиціонувати, пояснювати чому "тіньові" операції - це обкрадання кожного з нас, і фактично поступово еволюційним шляхом викорінювати такі явища. На жаль, лише в декількох країнах був такий рівень суспільних норм, коли це дійсно працювало", - заявив експерт.

Читайте також: Державна підтримка чи її імітація?

За словами Висоцького, загальна тенденція така, що вирішення проблеми вимагає "твердої руки держави".

"У 9 з 10 випадків успішної боротьби з тіньовими операціями повинна бути сильна рука держави, яка карає однаково всіх", - додав фахівець.

Від 30 до 45% фермерів, за різними даними, знаходяться в "тіні", тобто майже половина усього АПК країни. Фермери ухиляються від сплати податків і нелегального працевлаштовують працівників, позбавляючи себе права на державну підтримку, а країну - валютної виручки.

За словами учасників ринку, переважна більшість "тіньових" фермерів - це дрібні підприємці, які не реєструють оренду землі, на усних домовленостях обробляють паї, а урожай продають за "готівку".

"Потрібно розділяти. Є великі агрохолдинги, у яких власники або іноземці, або українці - там все чітко і структуровано. Якщо і проскакує така реалізація, то в дуже малому обсязі. У невеликих господарствах, від 500 до 3 тис. гектарів, в так званих офіційних спільнотах, де нормальні і чіткі власники, колишні голови колгоспів, наприклад - у них немає зацікавленості продавати щось за "готівку". Сьогодні структура його оподаткування таким чином сформована, що, в принципі, йому немає сенсу працювати в "сіру", податку на прибуток у нього немає і він отримує легальні доходи з підприємства. І є дрібні фермери, які не зареєстрували право оренди на земельні ділянки. Це одноосібники, які збирають 10-20 родичів в селі, не оформляють з ними орендні відносини, а роблять їм послугу обробки - я йому зорав, зібрав, а він продав. Вони себе позиціонують як ті, хто вирощують для себе. Але за рахунок того, що вони купують насіння, гербіциди "в чорну", а урожай продають за готівку - вони можуть дозволити собі платити тим же родичам за оренду більше", - на умовах анонімності поділився інформацією учасник ринку.

За його словами, "готівковий" урожай в основному йде в порти, а далі, за мовчазної згоди держнаглядачів, починаються інші схеми.

Читайте також: Фермерам можуть дати кошти на розвиток бізнесу: умови

"Куплене за "готівку" зерно обов'язково йде офіційним експортом з України. Тобто, воно не йде каналами, які ніхто не бачить. Але справа в іншому. Воно йде на підприємства-нерезиденти, які оформлені або на осіб з підробленими паспортами, або не існуючих, або тих, хто переховується від закону. І тут перше питання до фіскалів, як перевіряються ці підприємства - їх же якось реєструють. Більше того, їх акредитують на митниці. Таким чином, "ліве підприємство" успішно проходить три рівні контролю, які в теорії мали б це припиняти. Але вони рухаються далі. Це підприємство експортує "кешевий" урожай міжнародним компаніям, природно залишаючи валютну виручку за кордоном. Вони сюди її не повертають і не заводять. За підсумком немає врожаю, немає виручки. За цією схемою в основному живуть переробники соняшнику", - розповідає співрозмовник.

Один з головних фермерських конвертаційних центрів, за неперевіреними даними УНН, знаходиться на ринку "7 кілометр" під Одесою.

У Верховній Раді продовжують боротися з нелегалами в АПК. Як заявив в.о. голови профільного Комітету ВР Олександр Бакуменко, держава і надалі не буде дотувати "тіньовиків", і ніяких поступок в цьому питанні не передбачається.

Юристи ж запевняють, що ті фермери, які вийдуть з "тіні", можуть розраховувати на різні держпрограми для розвитку бізнесу.

"Все, що повинен робити фермер для доступу до цих програм - це не мати заборгованості перед бюджетом, чесно платити податки і легально працевлаштовувати працівників", - зауважив Бакуменко.

За матеріалами unn.com.ua

 

Загружаем курсы валют от minfin.com.ua