Фермерське господарство – основа аграрного ладу: ініціатива конституційна, але дискусійна

Конституційний Суд визнав фермерів основою аграрного устрою країни.

23 листопада 2018 року Конституційний суд надав схвальний висновок законопроекту № 6236, яким пропонується доповнити статтю 41 Основного Закону нормою про те, що фермерське господарство визнається основою аграрного ладу в Україні, повідомив Олександр Кривенко, кореспондент газети "Агробізнес Сьогодні". Відповідний документ оприлюднено на веб-порталі єдиного органу конституційної юрисдикції.

Як ідеться в пояснювальній записці до проекту закону, він покликаний:

 

  • створити належні соціально-економічні та суспільно-політичні умови для майбутнього запровадження ефективного та справедливого ринку сільськогосподарської землі;
  • зберегти власність на землю у співвітчизників, передусім тих, які проживають у селі;
  • забезпечити добробут цих громадян і сталий розвиток сільських територій на основі громадянського миру та соціальної злагоди;
  • розбудувати ефективний АПК;
  • захистити національні інтереси та безпеку держави.

 

У мотивувальній частині свого Висновку Конституційний Суд, зокрема, констатував, що на час надання ним цього висновку рішення про введення в Україні або в окремих її місцевостях воєнного або надзвичайного стану за процедурою, визначеною Конституцією України, не прийнято, тому правових підстав, які б унеможливлювали внесення змін до Конституції України, немає.

Водночас у своєму Висновку Конституційний Суд звернув увагу на те, що запропоновані законопроектом доповнення до Конституції України не стосуються конкретного права людини, у зв’язку з чим висловив застереження щодо можливості внесення цих змін до розділу II Основного Закону.

З цього приводу свою Окрему думку висловив Микола Мельник, суддя Конституційного Суду України.

Він назвав застереження безпідставним з кількох причин, основна з яких полягає ось у чому.

За чинним законодавством, фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону. Тому пропоновані законопроектом конституційні зміни безпосередньо стосуються конституційного права кожного на підприємницьку діяльність, яке закріплено у розділі II Конституції України, а саме в її статті 42.

На прохання нашого видання прокоментувати законопроект № 6236 погодились Микола Стрижак, президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України та Павло Коваль, генеральний директор «Української аграрної конфедерації».

«Ще чотири роки тому парламентською коаліційною угодою було визначено, що основна модель аграрного виробництва буде європейською, тобто мова йшла про сімейні фермерські господарства, об’єднані в потужну мережу сільськогосподарської кооперації. Тому мене дивує, що лише тепер депутати повернулись до цього пункту своїх же домовленостей», - зауважив Микола Стрижак.

«Я не вбачаю в таких змінах Основного Закону України жодного сенсу. Крім того, на мою думку, ця ініціатива народних депутатів до певної міри призведе до дискримінації інших організаційно правових форм, які наразі є набагато ефективнішими та продуктивнішими. Такі рішення можуть привнести певний хаос і деструктив на сільськогосподарському ринку. Пропонуючи зміни, потрібно зважати на власний досвід, особливості та оперативні умови», так висловився», - Павло Коваль.

 

Загружаем курсы валют от minfin.com.ua