Експортний потенціал України становить 1 млн т насіння зернових для сівби

Українські сільгоспвиробники забезпечені насінням вітчизняного походження. Україна могла б щорічно експортувати близько 1 млн т насіння зернових культур для сівби. Про це повідомив завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Олександр Захарчук, передає прес-служба НААН.

На його думку, задовольнивши внутрішню потребу в насінні і садивному матеріалі, Україна має потенціал нарощування експорту цього виду агропродукції до $1,5 млрд. Наразі ж за кордон щорічно поставляється насіння на суму лише від $10 до 20 млн.

За 2018 р. продано лише 1,8 тис. т насіннєвої пшениці при потенціалі у 855,3 тис. т, а ячменю — 234 т з 576,5 тис. т. Обсяги зарубіжних поставок гречки до Південної Африки склали 93 т, тоді як Україна має можливість експортувати 24,5 тис. т насіння цієї культури.

За словами науковця, у структурі українського експорту насіння традиційно домінує кукурудза. Обсяги її поставок на зарубіжні ринки за 2018 р. у вартісному вимірі становили $9,4 млн, а частка насіння кукурудзи у вітчизняному експорті склала близько 85%. Основними країнами — споживачами цього виду насіннєвого матеріалу є країни СНД — Білорусь, Молдова, Грузія та Казахстан.

Вітчизняна кукурудза йде на експорт по $2,1 тис./т, тоді як імпортна закуповується по вдвічі вищій ціні. Пшеницю ми продаємо у 2,5 разуи дешевше, ніж купуємо, а ячмінь —  у 1,8 рази.

На заваді реалізації експортного потенціалу вітчизняного насіннєвого матеріалу стоїть ціла низка чинників, зауважив експерт.

«З одного боку, це невизнання українських фітосанітарних сертифікатів, яке посилюється неповним приєднанням України до Схем сортової сертифікації Організації економічного співробітництва та розвитку. З іншого — нижча якість українського насіння порівняно з насінням країн ЄС та США, а також сильний захист внутрішніх насіннєвих ринків інших країн для входження іноземного, у тому числі й українського насіння», — йдеться у повідомленні.

На думку науковців Інституту аграрної економіки, подолати цю проблему можна лише запровадивши цивілізований, прозорий, ринковий обіг насіння і садивного матеріалу та захисту інтелектуальних прав селекціонера й селекційних установ.

 

Загружаем курсы валют от minfin.com.ua