Весняна посівна буде дорожче на 20-35%, ніж торік

За оцінками Мінагрополітики, цьогорічна весняна посівна обійдеться аграріям у 80 млрд грн, тоді як торік її вартість була на рівні 66 млрд грн. Незалежні експерти прогнозують ще більше її подорожчання.

 

Про це пише "Урядовий кур'єр".
 
"Через рекордну посуху минулої осені був недосів мільйона гектарів озимих, який аграрії компенсують за рахунок ярих. Крім того, із зими вийшло більше зріджених посівів, ніж минулої весни, і на їх підживлення знадобиться більше добрив, отже, витрати будуть більшими. При цьому це треба встигнути зробити в оптимальні строки. Додасть до ціни посівної й значна девальвація гривні. Тож посівна коштуватиме аграріям 90 млрд грн", - прогнозує експерт з аграрних ринків Українського клубу аграрного бізнесу Віталій Кордиш.
 
Аналітик консалтингової компанії "ПроАгро" Ярослав Левицький оцінив витрати ще вище. На його думку, на гектар аграрії витратять у середньому 5 тисяч гривень. Тож загальний бюджет посівної становитиме 100 мільярдів гривень.
 
Зекономити на меншому внесенні міндобрив навесні не вдасться, як це було торік, коли аграрії намагалися заощадити і внесли у землю на 15% менше поживи. Адже чимало посівів озимих зріджено, і їх критично треба підживити, щоб мати високий урожай. А селітра цього року, як відомо, виросла в ціні у співвідношенні до вартості аграрної продукції. Натомість ціни на пальне, якого потрібно на посівну 1,7 млн тонн,  навпаки, трішки впали завдяки роботі Антимонопольного комітету з нафтотрейдерами за дорученням уряду.
 
За даними Мінагрополітики, з 7,1 млн гектарів озимих  сходи отримано на 6,6 млн га (93%).  При цьому в доброму і задовільному стані перебувають посіви на 4,4 млн га (67%), у слабкому і зрідженому - на 2,2 млн га  (33%), загинули - на 0,08 тис. га. А на 7% площ (приблизно 0,5 млн га) озимі не зійшли. Найбільше таких на Полтавщині, Дніпропетровщині, Харківщині.
 
Очікують, що загальна посівна площа буде на рівні 2015 року - 26,7 млн га. Зокрема зернові планують посіяти на 14,6 млн гектарів, або 55% площ,  що відповідає нормативам оптимального співвідношення культур у сівозмінах. При цьому ярі зернові - на 7,5 млн га (зокрема ранніх  -  на 2,6 млн га).
 
"Рятуватимуть ситуацію з недосівом і пересівом озимих за рахунок  кукурудзи і соняшнику, що збільшить загальні посіви цих культур у 2016-му до 4,8 мільйона і 5,15 мільйона гектарів відповідно. При цьому на півдні популярнішим буде соняшник, на півночі -  кукурудза. Крім того, очікують збільшення площ під соєю на 20% - до 2,5 мільйона гектарів", - додав Віталій Кордиш.
https://www.agro-business.com.ua/agrobusiness/events/4950-vesniana-posivna-bude-dorozhche-na-20-35-nizh-torik.html
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua