В Україні зникне малий фермер, якщо закон про землю не змінять

Закон про ринок землі наразі найгарячіша тема в Україні. Вона спричинила чимало дискусій і навіть протестів. Наприкінці минулого року Верховна Рада прийняла у першому читанні проект земельного Закону, однак влаштовує він далеко не всіх. Якої ж думки про земельний закон люди, котрі не один рік працюють на цій землі, SEEDS розповів власник приватного сільськогосподарського підприємства “Дніпровські зорі” Кременчуцького району Полтавщини Володимир Сіора.

“Ми входимо в ринок землі взагалі без обігових коштів. Без жодних надходжень. В цьому році господарства працювали практично збитково.

З господарств заздалегідь “вимиваються” кошти. Вже 2 роки ми працюємо без нульової ставки ПДВ. Ми нічого не можемо наскладати – за два роки кошти “вимилися”. В цьому році ще й демпінгували ціни на зернову продукцію і не тільки на неї.

Влітку та восени не було жодних підстав для того, щоб ціни в Україні знизилися аж на 40%. Нас просто обібрали 5-6 фірм-експортерів зерна. Ані Прокуратура, ані Антимонопольний комітет України в це не вмішувалися”, – стверджує Володимир Сіора.

“Якщо закон про ринок землі приймати в такому вигляді, який він є сьогодні – без запобіжників та обмежень, в такому випадку ми (малі та середні фермерські господарства) можливо пропрацюємо ще 5-6 років.

Сьогодні ми тільки орендуємо і обробляємо 340 паїв, це близько тисячі гектарів. В нас немає ні державних земель, ні комунальної власності.

А прийде завтра селянин і скаже: я хочу продати. І це його законне право. Людина має право на ринок землі, але ж сьогодні простий фермер середнього господарства  не зможе купити землю. Він взагалі нічого не зможе купити. Немає в господарств сьогодні коштів – суцільні кредити і заборгованість. А в кого тварини – там ще більша біда”, – додає підприємець з Полтавщини.

“Для чого вигадувати велосипед – є прекрасна французька модель. Там землі ти не отримаєш, якщо 5 чи 10 років на цій території не працював і не жив. Сьогодні цей запобіжник в Україні не вводиться.

Села не буде, якщо з нього піде середній фермер. Скільки вже кинутих сіл”, – резюмує Володимир Сіора

 

Загружаем курсы валют от minfin.com.ua