Що робить аграрне підприємство більш ефективним

Керівник СТОВ «Жахнівка» пан Тургай переконаний, що нормальна робота господарства можлива лише за умов тісної співпраці із надійною компанією, яка здійснює сервісне обслуговування техніки.

«Минулий рік у плані погодних умов був для нас дуже складним. Якщо ми раніше збирали по 12 тон/га кукурудзи, то у сезоні-2019 – лише 9. Та ми не впадаємо у відчай і розвиваємо міцну базу господарства, починаючи із технології обробітку землі та вирощування альтернативних культур, і закінчуючи інвестиціями у оптимальну техніку із якісним сервісним супроводом, – вважає керівник СТОВ «Жахнівка» пан Тургай.

Тургай народився в Туреччині, у невеликому містечку за півтори години їзди від Стамбула. Понад 20 років тому наш герой працював у зернотрейдингу, і часто приїздив до України. Сама по собі виникла думка не просто торгувати зерном, а вирощувати його – тут, на родючих землях України.

«Можу впевнено сказати, що Україна – це моя друга батьківщина, якщо не перша… Де б я не бував, коли я прилітаю в Бориспіль, то відчуваю – я вдома! Мені подобається природа, мені подобаються люди, я зрісся із цим краєм, я полюбив українське село і зроблю усе, щоб воно розвивалося, – відчувається, що уродженець Туреччини щирий у своїх словах.

Впродовж 20 років господарювання у Тиврівському районі Вінницької області СТОВ «Жахнівка» набуло статусу господарства, яке міцно стоїть на ногах. Нині земельний банк компанії становить 1250 га. Тут вирощуються кукурудза, соняшник та озима пшениця. Минулого року урожайність соняшнику становила понад 3,5 т/га, а озимої пшениці – понад 7 т/га. Могло бути й вище, однак ситуація із опадами останніми роками залишає бажати кращого.

«Основою нашої виробничої бази є техніка. Наразі ми цілковито забезпечені тракторами та комбайнами. У нас є два трактори New Holland потужністю понад 300 к.с. та чотири трактори нижчої потужності. Також у нас в господарстві працюють два комбайни New Holland, – розповідає пан Тургай.

Впродовж багатьох років роботи керівник СТОВ «Жахнівка» мав змогу перевірити у польових умовах техніку різних брендів.

 

«На сьогоднішній день ми переконалися у тому, що найбільш оптимальним варіантом з точки зору співвідношення ціни та якості є техніка New Holland. Свого часу у нас був основний трактор New Holland, який прослужив дуже довго і мав величезне напрацювання. Це була просто неймовірно надійна, зручна в роботі машина. Після того як ми її продали, то вирішили придбати нову модель – 340-сильний Т8.390. Він показує себе ще краще у порівнянні зі своїм попередником – такий самий надійний, проте ще більш зручний і технологічний. Це саме можу сказати про два наші комбайни New Holland. Ми просто заходимо в поле і збираємо врожай в оптимальні агротехнічні терміни, – наголошує Тургай.

Довгий час керівник СТОВ «Жахнівка» працював з різними неофіційними постачальниками та компаніями, що обслуговують техніку, шукав де дешевше, був змушений розв’язувати проблеми із сервісним обслуговуванням техніки. Затримки із запчастинами та прибуттям інженерів призводили до найстрашнішого для агровиробника – втрати дорогоцінного часу.

 

«Часом було дуже непросто. Ми зверталися до різних компаній, аж поки не почали працювати із офіційним дилером New Holland – компанією ALS West. Ми вже більше року працюємо із ними. І я можу сказати, як керівник господарства, що це заощадило мені купу нервів і коштів, враховуючи, що раніше ми ризикували отримати збитки внаслідок несвоєчасного виконання польових операцій через простій техніки. Зараз усі сервісні операції, усі ремонти, якщо такі потрібні, виконуються настільки швидко, наскільки це в принципі можливо. У ALS West завжди є запчастини у близькій доступності, оскільки компанія має один із найбільших складів комплектуючих в Україні. З огляду на це ми працюємо із ALS West по сервісному обслуговуванню техніки New Holland, – пояснює пан Тургай.

Пряма угода про сервісне обслуговування у даному разі передбачає постійний контроль стану техніки у СТОВ «Жахнівка», здійснення своєчасних технічних процедур, а також гарантію наявності комплектуючих, незалежно від сезонності та інших факторів.

«Я знаю, що про нашу техніку люди по-справжньому турбуються, бо це їхній хліб, їхня репутація. Для нас це означає, що ми будь-якої миті заведемо трактор чи комбайн і виїдемо в поле, виконавши конкретну роботу без перебоїв, – вважає керівник господарства.

Ми не могли не поцікавитися у пана Тургая щодо планів розвитку господарства, враховуючи що в Україні, попри масові протести агровиробників, вочевидь буде легалізовано продаж земель сільськогосподарського призначення.

«Це дуже складна тема. Я сьогодні поки що не впевнений, що усі декларовані механізми будуть реалізовані. Зможу я в першочерговому порядку придбати землі, на яких ми працюємо, чи не зможу… У нас он минулого року було 2000 га, а зараз лишилося тільки 1250 га. Тому ми вирішили диверсифікувати виробництво, аби знизити ймовірні ризики, – розповідає фермер.

Нещодавно у СТОВ «Жахнівка» заклали 17 га лохини. Планували довести цей показник до 70 га, проте постала проблема нестачі води для зрошення.

«Ми розвиваємо цей проект і збудували для цього холодильник. Це дуже перспективна тема і ми будемо шукати покупців ягід за кордоном. Я вважаю, що у кожному господарстві можна вирощувати нішеві культури для того, щоб підвищити рентабельність роботи, – каже він.

Тургай турбується не лише про себе. У відносно невеликому за площею СТОВ «Жахнівка» працює понад 60 людей, не рахуючи ще й сезонних робочих місць. Турок за походженням відчуває відповідальність за місцевих мешканців і за регіон в цілому.

 

«Забезпечивши парк техніки господарства машинами та агрегатами, ми вирішили інвестувати вільні кошти у будівництво зернозберігаючого підприємства, потужністю 30 тисяч тон. Паралельно там функціонуватиме переробне обладнання. Я хочу виробляти комбікорм, хочу виробляти борошно, олію, крупи… В Україні цей ринок далеко не заповнений і у нас є чудові перспективи постачати цю продукцію як на внутрішній, так і на зовнішній ринок. При цьому – створювати нові робочі місця і сплачувати податки до місцевого бюджету, – переконаний пан Тургай.

Втім, наш співрозмовник не збирається складати зброю у протистоянні із посушливими погодними умовами.

«Сьогодні ми практикуємо традиційний обробіток полів. Однак я бачу, що нам варто змінювати технологію в бік мінімізації втручання в грунт. При цьому завдяки парку тракторів та надійному сервісному обслуговуванню ми маємо змогу провадити усі технологічні операції вчасно. Шкода лиш, що в Україні, на відміну від Туреччини, не працюють державні програми компенсації вартості обладнання для тих фермерів, які встановлюють зрошувальні системи. Це дало б змогу дати новий поштовх розвитку сільського господарства, – вважає керівник СТОВ «Жахнівка»

 

Загружаем курсы валют от minfin.com.ua