ЧИМ ВИЩЕ ТАРИФИ НА ВАНТАЖНІ ЗАЛІЗНИЧНІ ПЕРЕВЕЗЕННЯ, ТИМ БІЛЬШЕ РИЗИК КОРУПЦІЇ - ЛЯПІНА

Високі тарифи надають можливість «Укрзалізниці» вести «цінні» переговори з відправниками вантажів за надання індивідуальної знижки
 
Державна регуляторна служба України не буде узгоджувати проект наказу Міністерства інфраструктури щодо збільшення вантажних залізничних тарифів на 15% з 1 березня цього року, поки не буде проведено аналіз впливу цього рішення на інші галузі економіки.
 
"Ми хотіли б бачити економічно обґрунтовані розрахунки необхідність підвищення тарифів. Проблема" немає грошей "- це не обґрунтування. Немає грошей у всіх. Повинно бути вказано, яку саме проблему" Укрзалізниця "хоче вирішити за допомогою підвищення тарифів", - заявила "ДС" голова Державної регуляторної служби України Ксенія Ляпіна. Необхідність підвищення тарифів на вантажні залізничні перевезення повинна визначити робоча група при Міністерстві інфраструктури за участю представників Державної регуляторної служби, Міністерства економічного розвитку, "Укрзалізниці", учасників ринку та інших зацікавлених суб'єктів.
 
За останні п'ять років тарифи на вантажні залізничні перевезення "Укрзалізниця" підвищувала кілька разів, загалом збільшивши їх на 100%. Останній раз це відбулося рік тому, коли вартість послуг державного монополіста для вантажовідправників зросла на третину. Щоразу "Укрзалізниця" запевняла, що додаткові гроші потрібні на оновлення локомотивного і вагонного парку.
 
"В результаті торішнього підвищення тарифів на перевезення вантажів" Укрзалізниця "додатково отримала 9 млрд грн. Може закупили нові вагони? Ні. Оновили локомотивний парк? Ні. Вклали гроші в ремонт шляхів? Ні. Аналіз ефективності використання цих коштів відсутній", - говорить Ксенія Ляпіна.
 
В "Укрзалізниці" зізнаються, що вантажні перевезення є прибутковими - в минулому році рентабельність склала 27,7%. А гроші потрібні для субсидування збиткових пасажирських перевезень.
 
"За останні п'ять років пасажирські перевезення недокомпенсованина 1,7 млрд грн. Цього року в державному бюджеті не закладено коштів на компенсацію перевезення пільговиків", - скаржиться і. о. правління ВАТ "Укрзалізниця" Олександр Завгородній.
 
Залізничники не приховують, що додаткові кошти за перевезення вантажів, який оплатить великий і середній бізнес, потрібні для компенсації витрат на пасажирські перевезення.
 
До речі, в пояснювальній записці до проекту наказу Мінінфраструктури щодо збільшення вантажних залізничних тарифів прямо зазначається, що в 2015 році на перехресне субсидування пасажирських перевезень за рахунок вантажних було направлено близько 7,6 млрд грн, а в цьому році на ці цілі планується витратити майже 9, 2 млрд грн. "Фактично" Укрзалізниця "намагається поправити своє фінансове становище за рахунок погіршення фінансового становища широкого кола галузей промисловості", - вважає Ксенія Ляпіна.
 
До того ж, не додає впевненості в обгрунтованості дій Мінінфраструктури і "Укрзалізниці" ряд корупційних скандалів, що не припиняються досі. Очевидно, ініціатива щодо підвищення тарифів на вантажні перевезення має корупційний ризик.
 
"Залізниця надає знижки на перевезення вантажів. Які критерії відбору цих щасливців? Чому надається саме такі преференції? Чим вище" заганяється "тариф, тим більше" цінні "переговори за надання індивідуальної знижки", - говорить голова Державної регуляторної служби України.
 
До речі, після проведення громадських консультацій з приводу підвищення тарифів на вантажні залізничні перевезення керівник "Укрзалізниці" Олександр Завгородній погодився з тим, що це питання має більш детально проаналізувати робоча група, а вже після того, як будуть прораховані наслідки для інших галузей економіки, буде ще раз винесено на обговорення.
 
Взагалі, бізнес згоден з тим, що тарифи на вантажні перевезення в майбутньому слід підвищувати. Але зараз це робити не можна. Скажімо, погіршення кон'юнктури на світових ринках сталі і залізорудної сировини (протягом минулого року ціни на металопродукцію знизилися майже на 40%), відсутність доступу до іноземного фінансування та логістичні проблеми через військові дій на сході України похитнули позиції українських металургів на традиційних ринках збуту . Це призвело до скорочення виробництва (виробництво сталі в Україні в 2015 році склав лише 70% від рівня 2013 року), а в подальшому ситуація може ще погіршитися.
 
"Ми прораховували - якщо" Укрзалізниця "підвищить тарифи на вантажні перевезення, витрати для нас виростуть на 1 млн грн щодня. Зрозуміло, що ми від цього не станемо більш рентабельними і конкурентоспроможними на світових ринках", - заявив "ДС" заступник генерального директора по питань співробітництва з державними органами та зовнішніх комунікацій ВАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" Володимир Ткаченко.
 
За його словами, головною умовою для утримання позицій українських металургів є приваблива ціна на продукцію, залежить і від витрат на залізничні перевезення. "Великі потужності зараз простоюють в світі, наприклад, нещодавно Китай прийняв рішення скоротити випуск сталі на 100-150 млн тонн. Україні потрібно пережити цей момент, щоб зберегти власну металургію. Вона нам потрібна", - говорить Володимир Ткаченко.
 
На думку представників бізнесу, питання підвищення вантажних залізничних тарифів не повинен підніматися як мінімум півроку - поки ситуація в економіці не нормалізується. А в майбутньому встановлювати тарифи на залізничні перевезення повинна Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту. Правда, про створення незалежного органу, який буде займатися тарифоутворенням в транспортній галузі, йдеться вже більше року, і тільки в кінці січня Кабінет міністрів зареєстрував у Верховній Раді проект закону №3835 "Про державне регулювання в сфері транспорту", який передбачає створення цього регулятора.
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua